Zkušenosti s provozem RC Spektrum DX7 ve větroních


         Soupravu jsme se synem koupili na podzim tohoto roku na základě kladných hodnocení o nemožnosti zarušení a dostatečném dosahu pro běžné modely letadel. Nejprve pokusně létala na Rané ve Foxovi o rozpětí 2.5m - bez problému.
Určení soupravy ale bylo hlavně do elektrifikované polomakety větroně Discus o rozpětí 410 cm osazené osmi servy a 600 W motorem, kde běžný přijímač na 35 MHz pracoval jen s třetinovým dosahem ( oproti stejnému přijímači spojenému jen s jedním servem a baterií ).

         Následovala zkouška dosahu: na Rané u hangáru jsem postavil trup Foxe s přijímačem Spektrum AR 7000 na plastovou židli a do něj umístil i PMR odposlechovou vysílačku – pěšky jsem šel na kopec a z odposlechu sledoval správnou funkci serv. Až v Sedle se začaly projevovat první výpadky v příjmu, přesněji směrová závislost antény vysílače, která má nejslabší signál ve směru své osy. Při tom se projevila jedna vlastnost, se kterou je třeba počítat : po výpadku signálu se serva zastaví v poslední poloze a i když okamžitě nastavíme anténu vysílače do optimální polohy, činnost se obnoví až asi za 2 sekundy – a to například při točení zatáčky nízko nad zemí může být osudné. Později změřená vzdálenost dosahu na mapě byla jeden kilometr.
 


         Přijímač byl poté nainstalován do Diskuse na plastovou desku, která zajišťuje optimální vzájemné nastavení antén do kříže. Deska byla obalena Miralonem a zasunuta do prostoru nad nosník křídla. Vzhledem k počtu serv v letadle, jsem ještě přímo k přijímači na napájecí vodiče připojil elektrolytický kondenzátor. Zkoušky dosahu na zemi se sníženým výkonem vysílače proběhly podle návodu - asi na 50 m i se zapnutým motorem bez jakýchkoliv výpadků. Následovalo běžné létání jak na rovině, tak na svahu (naposled i při teplotě 2.8 st. C bez problémů). Jen je třeba si uvědomit, že s modelem o takové velikosti je možné létat i dále, než je skutečný dosah soupravy a myslet na to při hledání stoupavých proudů ve větší vzdálenosti od vysílače.
 

Klady: Slušné SW vybavení vysílače na úrovni RC o třídu vyšší, paměť na 20 modelů, není třeba řešit volný kanál, zaručený dosah 900m, necitlivý k rušení od regulátorů a motorů v eletroletech, příznivá cena.

   Zápory: I přes změřený dosah 1000m na zemi – nevhodnost pro větroně nad 4m rozpětí při létání v termice ( soupravy na 35 MHz pracují běžně na vzdálenost 2 km) , delší výpadky po ztrátě signálu a nemožnost umístit na krátkou anténu stuhu k určení směru větru.
Petr Stejskal
 

zpět

WebZdarma.cz