Svahování na haldě u Ořecha a na Suchomastech

         Ve středu se mi podařilo shodit okna už brzy odpoledne, nabil jsem 3 metrového Pilatuse B4 od S2G, hodil ho do auta a vyrazil na svah. Podle windguru fouká západní vítr 8m.s-1 a tak plánuji svah nad Suchomasty nebo u Vinařic. V rámci šetření palivem jsem se nakonec rozhodl zkusit haldu navážky u obce Ořech, která ke krásně vidět z rychlostní silnice mezi Barandovským kopcem a dálnicí D5.

Loc: 50°1'13.824"N, 14°18'7.91"E

 Jednou jsem zde létal na severní vítr, ale na západ je halda navážky otevřená taky. Převýšení je asi 30m, hrana na severní vítr je dlouhá asi 300m, na západní asi 150. První domy vesnice jsou cca 400m od svahu. Auto jsem nechal u hřbitova, cedulky zákaz vstupu jsem ignoroval. Jinak zde lze použít výmluvu -mám to domluvené se starostou. Na haldě se nachází plocha velikosti fotbalového hřiště, takže přistát se s trochou šikovnosti dá mezi haldy hlíny z nákladních aut.

Po sestavení era jsem model odstartoval, Pilatus ihned nastoupal asi o 10 metrů výš. Vypadá to dobře. Při točení první zatáčky modelem najednou začla zmítat neskutečná turbulence. Lehký Pilatus v zatáčkách neustále padal po křídle a propadal se níž a níž. Byl to boj. Napadlo mě že snad mám špatně těžiště. Nepomohlo ani odlétnutí od hrany svahu. Let skončil asi po 5ti minutách nouzovým přistáním mezi stromky pod svahem. Rána byla slyšet až nahoru na svah.

Naštěstí éro v kupě, akorát prasknul pantík na směrovce. Lepím směrovku provizorně izolačkou, rozebírám letadlo, sedám do auta a jedu na Suchomasty, naštvaný akorát ztrátou času.

 

Takže od západu raději nelétat, turbulence za vesnicí je příliš silná, i když svah nosí jako víno.

 

Z této strany jde létat na severní vítr v pohodě.

         U Koněprus se rozhoduji zda Vinařice nebo Suchomasty. Pole nad Suchomasty je ale suché, tak lámu eskorta okolo kamenů přes příkop, jedu cca 100 metrů po cestě po poli, najiždím na asfaltovou cestu vedoucí k lomu a z auta vystupuji cca 300metrů za hranou svahu. Po sestavení modelu startuji ze skály a užívám si tento skvělý svah opravdu plnými doušky. Okolo páté hodiny se vítr utišuje, ale opět platí pravidlo že pořádný svah nosí lépe za mírného větru. Troufám si na nízké průlety, kdy je slyšet svist křídel, rychlé zatáčky a po důrazném potlačení další nízký průlet. Za mírného větru se tolik nebojím že mě to sfoukne. Fakt nádhera. I když fouká pouze mírně, musím neustále silně tlačit a létat na rychlosti, abych udržel model pod sebou. Létání je doplněno nádhernými výhledy na Brdy odkud se blíží bouřka, výhledem na západ slunce nad protějším svahem a krajinu zalitou zapadajícím sluncem po levé straně svahu. Neuvěřitelná kombinace barev a stínů. Model je chvílemi ozářen sluncem. Chvílemi letí přímo proti slunci a chvílemi létá ve stínu mraků, to vše při jediném průletu nad hranou svahu. Nemohu se létání nabažit, celkem třikrát jsem přistál a po krátkém zahřátí zmrzlých prstů opět odstartoval.

A už se stmívá...

zpět

WebZdarma.cz