Lipenecké Aerovleky 2007

      Již 6. ročník soutěže aerovleků pořádal MK Lipence na svém letišti ve dnech  20. a 21. 7. 2007. Protože v MGK jsou současní i bývalí členové MK Lipence, myslím, že je vhodná krátká zmínka. Tentokrát byl termín posunut, protože začátkem června pořádal obdobnou soutěž MK Krnov. Účastníci se sjížděli již ve čtvrtek, v pátek ráno se jich zaregistrovalo asi 25 – s větroni i s vlečnými. Dohodlo se , že je možné na přání změřit lety už v pátek  a započíst je do hodnocení. V sobotu 21. byl další nával, takže se registrovalo celkem 54 větroňů + vlečných. Někteří se registrovali s větroni i s vlečnými stroji, takže existujících soutěžících bylo asi 50. To znamenalo tlačenici na vlekaře i měřiče, ale nakonec se celkem úspěšně odlétala 3 kola. Někteří domácí ale museli měřit a dělat i jiné funkce, tak odlétali jen zčásti nebo vůbec ne. Ředitel soutěže M. Kolomazník po dohodě s účastníky upravil pravidla takto : Létá se na maximum 20 minut z výšky 400 m. Přelétaný čas se neodčítá. Podmínkou je, že model přistane potom v rozumném limitu 1 – 2 min. Přistání se hodnotí jen podle elegance, pokud se trefí na dráhu – 100 až 300 body. Výška vleku se měla registrovat GPS nebo varii, která hlásí výšku. Vzhledem k počtu startujících to zaskřípalo a tak byla výška stanovená „odborným odhadem“.  Termika byla silná a tak se výška vleku moc na výsledných časech neprojevila. Ze 400 m se dá spadnout za méně než 4 minuty – kdybych to sám neměřil, tak tomu nevěřím.

      Nejvíc účastníků bylo samozřejmě místních, dále z Krnova, Vlašimi, Ostravy, Karviné, Prahy atd. Největšími větroni byly Duo Discusy pánů Horkého a Hlaváčka – 8m. Nejvíc kolem 4 m, nejmenší Grunau Baby  r. 1,8 m z Vlašimi.Nejvíc bylo moderních brusů, ale ( kromě Bejbiny ) i Ka 4, K 8 atd.  Hodně startujících mělo vario. Od padáčkářských po speciální, kde paní německy hlásila výšku, stoupání nebo klesání a snad i rychlost. Taky se užívalo zařízení GPS. Vlečné byly různých tvarů – od akrobatů přes polomakety Bellanca nebo Piper po speciál T. Fialy a 4m Jaka R. Helmera.

Nalétání maxima 20 minut chtělo kliku, málokomu se to povedlo vícekrát. Nejčastější byly lety 10 – 15 minut. Orlík p. Buryana vypadal, že spadne do 5 minut, ale nad lípou se chytil a v „nulce“ naklouzal dalších přes 10 minut ve výšce 60 – 100 metrů.Mimo soutěž jsme taky viděli výsadek parašutistů, ten modrý to opravdu uměl a přistál na cíl před diváky.

     Vyhrál Petr Stejskal z Lipenců, jehož Discus má toho nalétáno opravdu hodně. 2. byl p. Horký s Duo Discusem 8m, 3. byl Vlasta Žatecký z Lipenců.

 Počasí bylo krásné, snad až moc ( do 35 stupňů ), zkazilo se až na neděli, takže  upečení startující se už raději rozjížděli. Soutěž proběhla, také vzhledem k dobré vůli skoro všech, hladce. Mělo by jít o srandu a ne o handrkování o vteřiny. To se myslím taky podařilo, díky pořadatelům pořádajícím i opékajícím  stejky, vlekařům i soutěžícím.   

 

zpět

WebZdarma.cz