Setkání polomaket větroňů Raná 2007

Letošní sešlost maket a polomaket větroňů na Rané překonala nejmíň o 100 % tu loňskou. Celková účast byla kolem 50ti pilotů. Nepřijeli všichni přihlášení, zato se objevilo mnoho dalších, včetně 7 členné skupiny z Německa. Počet vlečných přesně neznám, bylo to určitě nejmíň 12. V pátek to poněkud foukalo na svah, v sobotu rovnoběžně se svahem. Takže se vlekalo o 106, někdy byla fronta pěkně dlouhá. Větroně byly z různých období, od předválečných po dnešní orchideje. Dost se objevilo klasických konstrukcí – Mucha, Minimoa, Spalinger, několik Luňáků, 2 Pionýři, KA 4 atd. Zvláštností byl celokovový A 15 s motýlkovým ocasem ( ten model kovový nebyl ). Největší byl tradičně Racek p. Stejskala z Rokycan 7,6m. K nejmenším patřily čínské Discusy CS 2,65m. K mému překvapení létaly docela dobře, ale pěkně rychle. Aerovlek zvládly bez problémů. Z Německa přišly krásné Blaníky a Minima v přírodním zbarvení. Vlečných bylo hodně – od účelových, přes Pilatusy Porter, Pipery, dokonce Praga E114. adam

Mě po příjezdu v sobotu dopoledne překvapila také silná účast. Provoz byl opravdu velký, když jsem opravoval v dřeváku, tak každých cca 20 vteřin bylo slyšet rachot vlečné v aerovleku. Aerovleků se odletělo opravdu hodně. Podle slov některých účastníků to byla letos nejpovedenější akce.

Dík patří především pořadatelům Mirkovi Kolomazníkovi, Petru Stejskalovi a Tomášovi Fialovi.

Praga E114.

Jako vlečné se mi líbily i menší modely, jako 2m čínský cap s motorem 30ti ccm žhavíkem a také 2m Cessna s rotem 35ccm. tyto menší vlečné tahaly v pohodě 5m větroně o hmotnosti až 6kg. Aerovlek nebyl nijak rychlý, ale realismus letu stál za to.

 

 

zpět

WebZdarma.cz